Chociaż okienko błędu na urządzeniu Mac głoszące “Your computer is low on memory” zdaje się nie wymagać wytłumaczenia, równie dobrze może być oznaką złośliwej aktywności.
Pamięć RAM, często określana po prostu jako pamięć, jest to elastyczna jednostka dostosowująca się do aktywności użytkownika i dbająca o to, aby wystarczająca moc obliczeniowa była przydzielona do wszystkich zadań aktywnych jednocześnie. Innymi słowy, jest to fundamentalny element wielozadaniowości na urządzeniach Mac, dzięki któremu wszystko odbywa się gładko i przyjaźnie dla użytkownika. Co jednak, kiedy zainstalowane zasoby stają się niewystarczające do obsługi codziennych zadań? Przyczyn takiej sytuacji może być dość sporo: aplikacje z czasem pochłaniają coraz więcej zasobów; ludzie coraz częściej korzystają z oprogramowania graficznego; a macOS z każdą nową aktualizacją staje się coraz bardziej skomplikowany, czego zła strona jest taka, że starsze modele Mac w końcu po prostu nie są w stanie sprostać tym ciągle rosnącym wymaganiom. Jaka by jednak nie była konkretna przyczyna, reakcją systemu na taki niedobór pamięci jest wyświetlenie alertu głoszącego: “Your computer is low on memory”. Niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że takie samo okienko może wskazywać, że komputer został zainfekowany przez malware.
Szkodliwa strona problemu jest taka, że aktorzy atakujący mogą wykorzystać te powiadomienie w ramach swych taktyk straszenia bądź promocji krzyżowej. Są oni w pełni świadomi, że ludzie nigdy nie ignorują ostrzeżeń tego typu. Naturalną reakcją przeciętnego użytkownika jest starać się rozwiązać problem, ponieważ obawia się on niemożności korzystania z urządzenia Mac ze względu na brak pamięci. Na pewno co najmniej przeczyta zalecenie w okienku dialogowym głoszące: “To free up some memory, please close some applications” („Aby zwolnić nieco pamięci, zamknij kilka aplikacji”) i kliknie przycisk Zamknij, aby zająć się rozwiązywaniem problemu. Haczyk jest taki, że takie pojedyncze kliknięcie myszą może stanowić zamaskowany sposób na zezwolenie czegoś podejrzanego. Może to być trampolina do zainstalowania adware na urządzenia Mac, które od razu wywraca preferencje serfowania użytkownika do góry nogami wprowadzając złośliwe ustawienia. Może to również służyć jako metoda pozwalająca potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA) znajdującej się już w systemie rozszerzyć swoje przywileje bez wyraźnego zażądania takich zezwoleń.
Przykładowo wirus okienkowy “Your computer is low on memory” może stanowić infekcję promującą SearchBaron, niesławnego intruza atakującego przeglądarkę celem przekierowania do Bing poprzez domenę searchbaron.com. Ta pozornie nietypowa logika wyzyskiwania ma na celu redystrybucję i spieniężanie unikatowego ruchu sieciowego. Istnieje kilka innych odmian adware na urządzenia Mac zarabiających na tym samym szwindlu. Należą do nich takie paskudztwa, jak BeAware, Spaces.app, i ScreenSaver.app. Ich konsekwencje głównie sprowadzają się do wyświetlania niepotrzebnych reklam na witrynach odwiedzanych przez użytkownika. Ataki typu scareware na urządzenia Mac to kolejny już typ szkodliwego kodu generującego fałszywe okienka “Wysokie zużycie pamięci komputera”. W tym przypadku celem jest wmówienie ofierze, że z urządzeniem są problemy celem namówienia jej na zakup bezużytecznych aplikacji.
Warto również wspomnieć, że alert o wysokim zużyciu pamięci jest często faktyczną reakcją urządzenia Mac na złośliwą aktywność pochłaniającą sporą część zasobów systemowych. Biorąc pod uwagę ogólnie wątpliwe przyczyny pojawienia się tego okienka ostrzegawczego, odpowiednim działaniem jest przebadać komputer pod kątem śladów złośliwego oprogramowania i pozbyć się szkodnika bez zwlekania.
Jeżeli infekcja ta zaatakowała Twoje urządzenie Mac, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się jej jest zastosowanie automatycznego narzędzia czyszczącego. Główną zaletą takiego podejścia jest to, że taka aplikacja ochronna dokładnie wykryje i usunie wszelkie złośliwe pliki, w tym komponenty ukryte, które trudno by było znaleźć i skasować ręcznie. MacBooster to wielokrotnie nagradzane rozwiązanie, dzięki któremu proces ten jest szybki i łatwy. Wykonaj poniższe kroki, by jak najlepiej wykorzystać jego moc optymalizacji i usuwania malware:
Wirus “Your computer is low on memory” nie powinien już więcej szkodzić Twojemu urządzeniu Mac. Pamiętaj jednak, że Twoja domyślna przeglądarka wciąż może być przekierowywana na podejrzane strony, aż nie poprawisz jej ustawień (procedura resetowania zostanie opisana niżej).
Głównym celem tej sekcji jest poprowadzić Cię przez proces usuwania wszelkich niezaciemnionych plików związanych z wirusem przekierowującym “Your computer is low on memory” na urządzenia Mac. Najlepiej jest dokonać sprzątania w kolejności przedstawionej poniżej.
Teraz, kiedy już pozbyłeś się samego wirusa, musisz naprawić problem przekierowań w uszkodzonej przeglądarce. Domyślne ustawienia przeglądarki wciąż mają ustawioną domenę powiązaną z “Your computer is low on memory”, dlatego też naprawa wymaga nieco ręcznego grzebania przy konfiguracji.
Optymalna metoda rozwiązania problemu sprowadza się do zresetowania przeglądarki, co unieważnia wszelkie zmiany dokonane przez infekcje bądź jakiekolwiek wtyczki stron trzecich bez Twojego pozwolenia. Oto, jak to zrobić: